Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık yapmaya başlayacaksınız öğrenecek çok şeyiniz var demektir. Bu yazımızda arıcılığa yeni başlayacak olanlara bir yol haritası oluşturacağız ve belirttiğimiz adımları takip ederek sizler de arıcılığa harika bir giriş yapabilirsiniz.

Arılar ve Arıcılık Hakkında Ön Okuma Yapın

Eğer bu küçük canlıların yaşam sistemlerine bir göz atarsanız sosyal yaşamlarının çok gelişmiş olduğu sonucuna varırsınız. Bu sebeple arı yetiştiriciliği yapacak olanların arı gibi düşünmeleri gerekmektedir. Onların morfolojilerini öğrenin, anatomilerine bakın, fizyolojilerini araştırın ve kocaman bir dünyanın kapılarını aralayın. Üstelik tüm bunlara ulaşmak çok çok kolaydır. Çünkü arıcılığın çok uzun bir tarihi vardır ve püf noktaları dahil tecrübelerle sabit olan yazılmış birçok kitap vardır. Dahası araştırma enstitüleri ve arıcılığın uzmanları da bulunmaktadır. Tüm bunlardan dilediğiniz kadar faydalanabilirsiniz.

Arıları çok iyi tanıyın.

Arıların Neden Bal Yaptığını Anlayın!

Ticareti kısa bir süreliğine kenara bırakın ve arıların neden bal yaptığını iyice anlayın. Bunu yapmak, onların dünyasına farklı bir gözle bakmak işinizi sevmenizi ve arıcılık yapma isteğinizi artırmanıza neden olur. Arılar sadece bizler doyalım diye bal yapmamaktadır. Arılar kışı geçirmek için bal yapmaktadır. Ancak biz onları besleriz ve gerçek balı kendimize alırız. Diğer yandan kovan içindeki sistematiği de iyice anlayın. Kraliçe arı, dronelar ve işçi arılar. Hepsi sizi şaşırtacak.

Arıcılık yapmak isteyenler arıcıklıkla alakalı her şeyi öğrenmelidir.

Bölgedeki Arıcılık Kuruluşları İle Bağlantı Kurun

Eğer çevrenizde bilgi edinebileceğiniz güçlü yerel kaynaklar mevcutsa şanslısınız demektir. Çevrenizdeki bilgili kuruluşlar size uygulamalı yardım etmekten ve öğretmekten kaçınılmaz. Örneğin kraliçe arınızı kaybettiğinizde işi bilen kişilerden yardım almış olursunuz.

Arı Kovanını Nasıl Kuracağınızı Öğrenin

Arılar vahşi doğada kendi kovanlarını ağaç içlerine yaparlar veya kendilerine özel bir kovan inşa ederler. Kendi arılarınızı elinizde tutmanız için kovanlara ihtiyacınız vardır ve bu sebeple kovanları kurmayı öğrenmelisiniz. Arıcılıkta iki ana kovan sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan birisi Langstroth kovanı olarak adlandırılır ve her biri arıların peteklerini yaptıkları ve bal depoladıkları çerçeveler içeren, üst üste istiflenmiş kutulardan oluşur. Arılara erişmek, bal toplamak ve bakımlarını gerçekleştirmek için kutuları çekmeceleri çeker gibi dışarı çekersiniz. Diğeri de dikey olmaktan ziyade yatay sistemli arı kovanlarıdır.

Arı yetiştiriciliğine başlamadan önce kovan sistemini belirlemek gerekmektedir.

Arıcılıkta Lazım Olacak Malzemeleri Toplayın

Kovan sistemini belirledikten sonra arıcılıkta size lazım olacak malzemeleri sipariş etmeniz gerekmektedir. Bu malzemeler kazıyı, koruyucu ekipmanlar, duvak gibi malzemeleri içermektedir. Yeni başlayanlar unutmamalıdır ki ilk alacağınız malzemeleri az ve öz alın. İleri de bir değişime gittiğinizde elinizde fazladan ve gereksiz malzeme kalmak zorunda olmaz.

Bal Arılarınızı Sipariş Edin

Kovan sistemini belirledik ve kurduk, malzemeleri de sipariş ettik, şimdi iş arıları sipariş etmeye geldi. Size lazım olacaklar kraliçe arılar, işçi arılar ve erkek arılardır. Arıcılık serüveninizde sizlere başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir