Kişisel Gelişim Fikirleri

Kişisel Gelişim Fikirleri

Kişisel Gelişim Fikirleri , gelişim ilk önce çocuklukta başlar. Daha sonra aile de biter. Aile çocuğuna bilgi ve birikimi verir. Tabi bu aileden aileye değişir. Bir memur, asker, işçi ve şirket sahibi evde Büyümek çok farklıdır.  Sebebi ise çok açık bellidir. İşçi bir aile de büyümek demek kendini geliştirmek konusunda çok kısıtlı imkanlar demektir. Oysa bu durum memurdan, askerden ve şirket sahiplerinden daha zordur. Kişisel gelişim fikirleri aslında aile demektir. Bazen istisna durumlar olabilir. Fakat günümüzde bu istisnaların çok bir şansı kalmamıştır. Kişisel Gelişim fikirleri ise çok farklı anlamları vardır. 

Kişisel Gelişim Fikirleri Anlamları Nedir?

• Manevi Anlam: İnsanlar pek çok özellikleri ile benzersiz bir yapıya sahiptir. Bu benzersiz yapının en önemli kaynağı tabi ki de insanların sahip oldukları maneviyat kavramıdır. Hayatta kazanılan zenginliklerin somut ve kalıcı bir mutluluk getirmesi için kişinin maneviyatını tatmin etmesi gerekir. Bunun için de kişinin etik kurallara bağlı kalarak doğru ve düzgün şekilde bu mutluluğa ulaştığına ikna olması gerekir. 

• Fiziksel Anlam: Kişinin mutluluğa ulaşması için fiziksel anlamda sorunlar yaşamıyor olması gerekir. Bu durum fiziksel refah olarak adlandırılır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak kişinin mutluluğa olan yolculuğunda kişisel gelişim sağlayabilmesi için son derece önemlidir. 

• Zihinsel Anlam: Yine kişisel gelişimin ilerletilmesi ve daha mutlu bir hayat için zihnin de dinç ve sağlıklı olması gerekir. Kişinin bu anlamda zihin egzersizleri yapması ve zihnini gereksiz yere meşgul eden olumsuzluklardan arınması çok önemlidir. Bu üç olguya da önem veren kişilerde yeni ve etkili kişisel gelişim fikirleri öğrenilmesi ve uygulanması çok daha kolay olacaktır. 

Kişisel Gelişim İçin Bilgi Birikiminin Önemi

Kişisel gelişimde bilgi birikiminin önemi son derece büyüktür. Kişi hayatının farklı evlerinde öğrendiği çok çeşitli ve etkili bilgileri bir birikim haline getirebilirse kişisel gelişim süreci son derece iyi işlemeye başlar. Aksi taktirde birbiri ile bağlantısı kurulmamış bilgiler parçalar halinde kalacak ve etkisiz olacaktır. Kişisel gelişim fikirleri ancak bu bilgi birikimi sayesinde etkili olmaktadır. Öncelikle kişinin geleceğe yönelik sağlam planlar yapması gereklidir. Bir planın sağlam olabilmesi için de tabi ki etraflıca düşünülmesi ve farklı senaryolara karşı değişime hazır olması gerekir. 

Problem Çözme Yeteneğinizi Geliştirin

Kişisel gelişimde en önemli olgulardan biri de problem çözme yeteneğidir. Kişi, karşısına çıkan problemleri etkili çözdüğü derecede başarılı olur ve bu başarı da onu mutluluğa götürür. Problem çözme yeteneği kişiden kişiye farklılık gösterdiği için herkesin kendi çalışmalarını yapması son derece önemlidir. Örneğin bazı bireyler problemleri kafalarında canlandırarak daha iyi çözerken bazı bireylerin de problemlerini kağıda yazarak etraflıca düşünmeleri onları daha iyi bir çözüme götürür. Kişisel gelişim fikirlerii başlığı altında toplanan önerilerden belki de en önemlisi olan problem çözme yeteneği kişinin her yaşta geliştirebileceği bir yetenektir. Bu problemler günlük ilişkilerde, iş hayatında yaşana problemlere kadar çeşitlilik gösterebilir. Önemli olan kişinin karşılaştığı problemlere karşı yaklaşımını geliştirmesidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir