Kişisel Gelişim Planı Örneği

Kişisel Gelişim Planı Örneği Kişisel gelişim konusunda planlar yapmak yatırımların en büyüğüdür. İnsan kendisini geliştirdikçe para kazanma yollarında da artış sağlamaktadır. Bu nedenle kişisel gelişime dikkat edilmesi kritik bir değer taşır. Ancak gelişim dediğimiz şey, zahmetli ve yorucudur. Bu nedenle herkes gelişme konusunda istediği kadar mesafe alamaz. Gelişimi engelleyen temel husus ise planın yanlış yapılması ya da hiç yapılmamasıdır. Gelin kişisel gelişim planı sayesinde hayallerinizin önündeki engelleri tanıyalım ve nasıl kaldıracağımızı görelim.

Kişisel Gelişim Planı Nedir?

Kişisel gelişim planı, kişinin, kendinde bulmak istediği becerileri en sistematik ve en kısa yoldan kazanması için oluşturduğu plandır. Bir sistemler bütünüdür ve zamana yayılmaktadır. Diyelim ki bir yazılım dilinde gelişmek istiyor ya da yeteneğinize bağlı bir işte büyümek istiyorsunuz. Ancak çabalarınız sonucunda net bir meyve alamadınız. Bu durumda yapılması gereken en büyük işlem, nerede hata yapıldığını sorgulamaktır. Ek olarak bağlı kalınan planın da geçerliliğine bir göz atılması gerekir. Bu sayede istenenle elde edilen sonuç neden uyuşmuyor daha kısa sürede anlaşılabilir. Kişisel Gelişim Planı Örneği

Plan Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kendi hayatınızla ilgili her şeye dikkat etmeniz gerekir. Kalktığınız saate, gün içerisinde sosyal medyayı kullanma süresine ve hatta yediğiniz yemeğe kadar dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak son 2 haftanın planına göz atın. Eğer planınız olmadıysa, son 2 haftalık planı şimdi çıkarın. Örnek olarak son 2 haftadır kaç saat uyudunuz? Bu saatler düzenli miydi? Uyandığınız zaman kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Bu gibi sorulara verilecek cevap, eğer plan yapmazsanız 2 hafta sonra da aynısı olacaktır. Zira insanın rutin hayatı, değiştirilmediği sürece şaşmadan devam eder. Kalktığınız saat geçse, ideal süreden daha az uyuyorsanız ve kalktığınızda uzun bir süreyi yatakta geçiriyorsanız bu plan oldukça kötü bir plandır. Son iki haftadır bu planı uygulamak doğal olarak gelişiminizi engeller. Ancak önümüzdeki 2 haftalık süreç için bir plan hazırlayabilir ve bu rutini daha sağlıklı şekilde düzenleyebilirsiniz.

Planınıza yazmanız gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz: Kalkılacak saat, günlük uyuma süresi, oyunlara ve sosyal medya gibi eğlence araçlarına ayrılan süre, çalışmaya ayrılan süre, çalışılacak alan, sürenin sonunda elde edilecek kazanımlar ve bu kazanımların size katacağı şey.

Bir örnek yapalım. Bu yazıyı okuyan kişi son 2 haftadır gece 4’de yatıyor ve öğlen 2’de kalkıyor olsun. Sosyal medya ve oyunlara ayırdığı süre ise 6 saat olsun. Doğal olarak 2-3 saatlik bir süre yemek gibi zaruri ihtiyaçlara gitsin. Bu kişinin çalışmak için harcayabileceği saat sadece 4 saattir. Aslında fena bir süre değil ancak yetmez. Aynı zamanda günde 10 saatlik uyku fazladır ve gece 4’te yatmak, uykudan aldığı verimi düşürür. Kişisel Gelişim Planı Örneği

Kişisel Gelişim Planı Nasıl Yapılır?

Kişisel Gelişim Planı Nasıl Yapılır?

Bu kişinin son 2 haftalık rutini gerçekten de kötüydü. Ancak güzel bir düzenleme bu işlemi lehine çevirir. Örnek olarak 2 hafta boyunca gece 11’de yatmaya ve sabah 7’de kalkmak için bir plan oluşturabilir. Sonrasında sosyal medya ve oyunlara ayıracağı süreyi 3 saate düşürebilir. Bu durumda kendisine ayıracağı fazladan 5 saat olur. Sonrasında bir gelişim hedefi eklesin. Örnek olarak PHP kodlaması için 1 aylık zaman diliminde belirli bir seviyeye gelmez. Bunun için de günlük 3 saatini bu konuya ayırsın. Ek olarak her hafta bir beceriyi plana ekleyerek gelişimini not alsın.

Yukarıdaki plan, eğer kişi uygularsa harika sonuçlar yaratacaktır. Ancak uygulamak ve sadık kalmak tamamen kişiye bağlıdır. Kişisel olarak geliştirmek istediğiniz alanın zorluğuna göre çalışma saatini düzenleyebilir ve gelişim hedeflerini de ona göre ayarlayabilirsiniz. Kişisel Gelişim Planı Örneği

One thought on “Kişisel Gelişim Planı Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir