Kötü Alışkanlıklardan Nasıl Kurtulunur?

Bildiğiniz gibi bazı alışkanlıklar hem kişisel hayatınızı hem de kariyerinizi olumsuz olarak etkileyebilir. Başarınıza ve mutluluğunuza engel olacak olan kötü alışkanlıklardan kurtulmanız için bazı yollar denemeniz gerekir. Hayatınızı olumsuz etkileyen bazı davranışlardan kurtulmak elbette zor olmaktadır. Biz sizler için bugün alışkanlıkların oluşumundan yola çıkarak kurtulmanın yollarından da bahsetmeye çalıştık.

Alışkanlık Nedir?

Alışkanlık nedir? sorusunun cevabını sizler için vermeye çalıştık. Alışkanlık hem öğrenilen hem de bilinçsiz yapılacak hale gelecek kadar tekrarlanılarak kazanılan davranışlardandır. Otomatik olarak ihtiyaç duyulan alışkanlıklar, beyninizi meşgul etmediğinden dolayı başka şeylere odaklamanızı sağlamaktadır. Bazı alışkanlıkların iyi ya da kötü olması, bulunduğunuz duruma göre farklılık gösterir. Siz de eğer zaman kaybetmenize neden olacak kadar mükemmeliyetçiyseniz bu kötü bir alışkanlık olmaktadır.

Alışkanlıklardan Kurtulmak Neden Zordur?

Alışkanlıklardan kurtulmanın en önemli nedeni bilişsel senaryo olarak bilinmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sizi etkileyen en önemli şey otomatik düşünceler olmaktadır. Daha önce pek çok kez karşılaşarak belirli başlı olaylara tepki verdiğinizde kısa süre sonra aynı tepkiyi vermeye başlarsınız. Bu davranışlarda zamanla alışkanlık haline gelmektedir. Alışkanlıklardan vazgeçmenin zor olmasının en önemli sebebi de bu davranışların tekrar etmekten keyif aldığınız şeyler olmasıdır. Size keyif veren bu aktiviteler ilk etapta beyni etkilemektedir.

Kötü Alışkanlıklardan Nasıl Kurtuluruz?

Kötü alışkanlıklardan kurtulmanın maalesef tek bir yolu bulunmamaktadır. Başarılı olmak için birden fazla yöntem uygulamanız ve kendinizi motive etmeniz şarttır. Fakat istemediğiniz davranışlardan kurtulmak buna değecektir. Alışkanlıklarınızdan kurtulmak için:

  • Planlı programlı ilerleyin,
  • Disiplinli ve bilinçli olun,
  • Doğru yaklaşımı edinin,
  • Engel koyun,
  • Pozitif davranışlar edinin,
  • Kendinizi ödüllendirin,
  • Başkalarını dahil edin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kötü alışkanlıklarınızdan istikrarlı bir şekilde ilerlediğinizde kurtulabileceksiniz. Siz de alışkanlıklarınızdan kurtulmak için bu adımları takip etmeniz gerekiyor. Tüm bu adımları takip etmeyip uygulamadığınız zaman alışkanlıklarınızdan kurtulamayacaksınız. Alışkanlıklardan kurtulmak için hem istikrarlı olmalı hem de biraz beyninize olumlu sinyaller vermelisiniz. Beyninize olumlu sinyaller vermediğiniz zaman alışkanlıklardan kurtulamayacağınız gibi aynı zamanda bu alışkanlıklarınızın daha da arttığını görebileceksiniz. Siz de eğer alışkanlıklardan kurtulmak istiyorsanız istikrarlı ve emin adımlarla ilerlemeniz gerekiyor. Alışkanlıklardan kurtulurken başkalarını dahil etmeli ve başkalarıyla beraber alışkanlıklardan kurtulmayı sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir