Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Lavanta yetiştiriciliği yapmak diğer türlere göre daha kolaydır ve çekicidir. Çünkü lavanta son derece hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı bir bitkidir. Dahası yetişmek için çok özel koşullar gerektirmeyen bir akdeniz bitkisidir.

Lavanta Ekimi ve Toprak Hazırlığı Nasıl Yapılmalı?

Lavanta toprak seçen bir bitki değildir. Yani elinizde bulunan alana rahatça dikimi yapabilirsiniz. Lavanta ekimi hem sonbaharda hem de ilk baharda yapılabilmektedir. Ancak sonbaharda don gibi etmenlerden bitkiyi korumak zor olacağından en iyi dikim zamanı ilk bahar aylarıdır.

Lavanta ekiminde tohum kullanmamalısınız. Tohumların çimlenme oranı düşüktür ve yetiştirmesi daha uzun zaman alır. Bu sebeple en iyi tercih fide halinde dikmeniz olacaktır. Lavanta dikiminden önce veya sonra toprağa malçlama yapabilirsiniz. Bu sayede hem toprağın nem oranını korursunuz hem de yabancı ot gelişiminin önüne geçmiş olursunuz.

Lavanta fazla nemli toprakları seven bir bitki değildir bu sebeple nemi az oranda tutmakta fayda vardır. Nem lavantada kök çürüklüğü gibi hastalıklara neden olabilir. Dikim yaparken fidelerin boyutlarına göre lavanları 5-10 cm aralıklarla olacak şekilde dikebilirsiniz.

Bakımı ve Budaması Nasıl Olmalı?

Dikimden sonra lavantaların toprak kuruluğunu düzenli olarak kontrol edip hafta da bir, gerektiği takdirde iki kez sulama yapın. Don gibi durumlardan korumak için bir kış malçı da yapabilirsiniz.

Daha sıcak iklimlerde lavantayı ilkbahar aylarında budayabilirsiniz. Daha soğuk iklimlerde ise budama son bahar aylarında yapılabilir.

lavanta hasadı.

Lavanta Hastalık ve Zararlıları

Lavantaların en çok karşılaştığı hastalıkların başında kök çürüklüğü ve fungal hastalıklar gelmektedir. Kök çürüklüğünü önlemek için toprağı gerektiği kadar sulayın ve nem oranının aşırılara çıkmasına engel olun. Eğer fungal hastalıklarla karşılarsınız, fungisit kullanımı yapabilirsiniz.

Hasadı Nasıl Yapılır?

Lavanta hasadı,  çiçekleri yavaş yavaş açılmaya başladığı dönemde yapılır. Gün içinde en uygun hasad vakti ise sabahlarıdır. Çiçeklerini aldıktan sonra kurutmak için serin ve karanlık bir alan kullanın. İki haftanın sonunca lavantalar kurumuş olacaktır. Ticari satışının dışında, evinizden böcekleri uzak tutmak, güzel kokular yaymak için lavantaları kullanabilirsiniz. Ayrıca lavantalardan güzel kokulu yemeklerde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir