Online Eğitim Nedir?

Online eğitim, sanal eğitim, uzaktan eğitim, çevrimiçi eğitim olarak da bilinen Online eğitim farklı isimlerle bilinmektedir. Peki, Online Eğitim Nedir? Online Ders Nasıl Yapılır? Online eğitimin normal eğitimden farkı nedir? Online eğitim avantajları nelerdir? gibi soruların cevabını sizler için yazımızda yer verdik. Siz de okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi koronavirüs salgını sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetleri değişiklik gösterdi. İlköğretim ve ortaöğretim kurumları ders programları televizyon ekranlarında yayınlanmaya başladı. Özellikle üniversiteler de YÖK’ün aldığı kararla ülkemizde uzaktan ve açıktan öğretim ile başladı. Biz sizlere merak ettiğiniz soruların cevabını verelim.

Online Eğitim Nedir?

Online Eğitim Nedir? sorusu araştırılmaya başlandı. Hem öğrencilerin hem de eğitmenlerin aynı ortamda bulunduğu alıştığımız öğretim yönteminden farklı olarak ne öğretmenin ne de öğrencinin aynı mekanda bulunmadığı bir eğitim sistemidir. Üniversite eğitiminin bir parçası olarak bilinen online eğitim hem mekana hem de zamana bağlı olmadan her an her yerde eğitim alınan bir sistemdir. Bilgisayar aracılığıyla, sanal ortamda, görüntülü ve sesli olarak işlendiği öğrencilerin istediği zaman bu dersleri izleyebileceği bir eğitim sistemidir.

Online eğitim sisteminde dersler bulunduğunuz her yerde gerçekleştirilebilir. Akademisyenler ve öğrenciler internet bağlantısıyla adeta sınıftaymış gibi derslere katılabilirler. Eğitmen görüntülü ve sesli olarak dersi anlatacak, öğrenciler de görüntülü ve sesli olarak dersi dinleyecek hatta sorulan soruları cevaplayabilecek. Online eğitim, eğitim bilimleriyle ilgili bir alandır. Öğretmenler ve öğrenciler uzaktan eğitime kısa sürede alışmayı başarmıştır. Günümüz şartlarında özellikle bilgisayar ve çevrimiçi teknolojilerle kullanılan yaygın eğitim sistemi hayat boyu öğrenme fırsatıyla eğitimin temel parçası olmayı başarmıştır.

Online Eğitimde Ders Nasıl Yapılır?

Online Eğitimde Ders Nasıl Yapılır? sorusu eğitimi ilk kez verecek kişiler tarafından araştırılmaktadır. Uzaktan eğitimin farklı modelleri olmakla beraber dersler eğitim kurumları tarafından belirlenen yöntemlerle yapılmaktadır. İşte, online eğitim yöntemleri:

Eş Zamanlı Dersler

İnternet teknolojilerinin desteğiyle oluşturulan sanal sınıflarda, eğitmen ve öğrenciler aynı anda bir araya gelir ve tıpkı geleneksel eğitimdeki gibi yüz yüze yapılan bir eğitimdir.

Ayrı Zamanlı Dersler

Ders kitapları, video kaydı, ses kaydı gibi farklı öğretim materyallerinin önceden öğrenciye sunulduğu bir eğitim modelidir.

Hibrit Dersler

Hem eş zamanlı hem de ayrı zamanlı derslerin aynı eğitim programı içerisinde uygulandığı modeldir.

Online Eğitim Avantajları Nelerdir?

Online Eğitim Avantajları hem eğitmen hem de öğrenci tarafından araştırılmaktadır. Öğretmen ve öğrenci aynı mekanda olma zorunluluğu içermediği zaman bölgesel ve coğrafi engelleri ortadan kaldıracaktır. Yani şehirler farklı olsa bile dersleri takip edebileceksiniz.

Online eğitim sayesinde ders materyallerine sınırsız erişim sağlayacaktır. Bu yönden video sayesinde siz de tekrar kullanılabilir ders materyalleri ile ortak ders içeriğiyle alternatif sunacaktır. Eğitim için harcayacağınız süre dışında yol gibi konularda gereksiz zaman kaybı yaşamayacaksınız. Aynı zamanda çalışıyor olmak online eğitime engel olmadığı gibi evlilik, çocuk sahibi olmak ya da diğer sebepler online eğitime katılmayı da engellemeyecektir. Eğitim materyallerini kendi çalışma takviminize göre istediğiniz zaman ulaşabilecek ve eğitimi en iyi şekilde alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir