Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Yaban mersini yetiştiriciliği son yıllarda Türkiye’de epey bir ivme kazanmıştır. Bunun temel sebebi yaban mersinine olan talep ve Türkiye’de yetiştirilebilir olmasından kaynaklıdır. Ayrıca yaban mersininin besin içeriği çok zengindir. Dünya’da ise yaban mersini tarımının 150 yılı yoktur. Daha önceleri Amerika yerlilerinin ormandan topladığı bu yemişler 1900’lü yıllarda Amerika’daki botanikçilerin ilgisini çekmesiyle kültüre alınması ile sonuçlanmıştır.

Yaban Mersini Ne Zaman Ekilir?

Yaban mersini fidanlarının dikimi için en uygun mevsim son baharın sonlarıdır. Bu mevsimde kök gelişimi ve tutum fazla olacaktır. Diğer yandan ekeceğiniz fidanların 1-3 yaş arasında olmalarına dikkat edin. Bu sayede daha hızlı hasat yapma şansı bulursunuz. Ayrıca fidanları alırken saygın kuruluşlardan ve sertifikalı olarak almaya özen gösterin.

Yaban Mersini Nasıl Dikilir?

Fidanlarınızı dikerken yaşına ve büyüklüğüne bağlı olarak 40-50 cm derinliğinde çukurlar açarak dikimi yapabilirsiniz. Dikimi yaparken, toprağını kapatırken kompost kullanabilirsiniz ancak dikimden hemen sonra doğrudan gübreleme yapmayınız. Gübreleme işlemi dikimden bir ay sonra olmalıdır. Bir ayın sonunda döl elementler olarak adlandırdığımız gübrelerden 300 gr olacak şekilde toprağa ilave edebilirsiniz.

Yaban Mersini yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yaban mersininin köklerini nemli tutmak için malçlama yapabilirsiniz. Ayrıca bu yabancı otların gelişiminin de önüne geçektir. Dikimi yaptıktan sonra çalılarınızın meyve vermesine ilk veya 2 bir yıl izin vermeyin. Bırakın bir-iki yıl boyunca yaban mersinleriniz gelişsin ve güç kazansın. Unutmayın yaban mersinlerinden tam verimi dikimden 6 yıl sonra alacaksınız. Meyve gelişimini engellemek için çiçeklerini kopartabilirsiniz. Ayrıca meyve vermeden önceki dönem kuşları uzak tutmak adına yaban mersinlerinin üzerinden bir file geçirebilirsiniz. 1 yılın sonunda 10-10-10 NPK gübreleme uygulaması yapın.

Budaması Nasıl Yapılmalı?

Yaban mersini dikiminden sonra dört yıl boyunca budama yapmaya gerek yoktur. 4 yılın sonunda yapacağımız budama, yeni sürgünler vermesi için bir gençleştirme budaması olacaktır. Budamayı yapmak için ilk baharın başları veya son baharın sonları iyi bir aralıktır. Çürük, kurumuş, şekilsiz uzamış dalları bu dönemde alabilirsiniz.

Hasadı Ne Zaman Yapılır?

Yaban mersininin meyveleri Haziran ve Ağustos ayları arasında genelde toplamaya hazır olacak şekilde olgunlaşmış durumda olurlar. Olgunlaşmış meyvelerin olgunlaştığını anlamak için hafif bir şekilde dokunmanız veya çekmeniz yeterlidir. Eğer elinize geliyorsa hasat vakti gelmiş demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir