Fesleğen Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Fesleğen yetiştiriciliği oldukça popülerdir ve güzel kokusu, yemeklere verdiği lezzet ile vazgeçilmez bir bitkidir. Fesleğen baharat halinde piyasa da iyi bir gelir kapısı olarak varlığını sürdürmektedir. Fesleğeni evinizde yetiştirebileceğiniz gibi, bahçenizde de harika bir alan oluşturup yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.

En yaygın fesleğen türü tatlı fesleğendir; diğer türler arasında mor fesleğen, limon fesleğen ve Tay fesleğen bulunur.

Fesleğen Ne Zaman Ekilir?

Tohumları dışarı dikmeden önce ve dondan korumak adına son bahardan 6 hafta önce kapalı ve korunaklı bir alanda viyollere ekebilirsiniz. Yetişen fidelerimizi dışarı ekmek için sıcaklık en az 10 santigrat derece olmalıdır. Fesleğenlerin sağlıklı gelişebilmesi için, gün içindeki sıcaklık 21 santigrat dereceden daha az olmamalıdır. Gece sıcaklıkları da yine 10 santigrat derecenin altına düşmemelidir. Fesleğenleri açık alana dikmek için acele etmemelisiniz ve uygun sıcaklıkları beklemelisiniz.

Fideleri dona karşı korumak için kapalı alanlarda yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Fesleğen Yetiştiriciliği: Dikim Alanının Hazırlanması

Yetiştireceğiniz alanın trafikten uzak olmasında fayda vardır. Fesleğen yetiştireceğiniz alanın gün içinde 6-8 saat arasında güneş ışınlarını doğrudan alması gerekmektedir. Diğer yandan fesleğen dikeceğiniz alandaki yabancı otları temizleyin ve toprağı drene edin. Toprağın nemli olmasına da özen gösterin.

Fesleğen Nasıl Ekilir?

Fesleğen fidelerinizi toprağa yerleştirirken narin davranmaya özen gösterin.

Fidelerinizi boyutlarına göre 2-3 santim derinliğinde dikimi gerçekleştirebilirsiniz. İki fesleğen arasındaki mesafenin 15-20 cm olmasına dikkat edin. Daya büyük fideleri daha geniş aralıklar da dikimini gerçekleştirirsiniz. Eğer kısıtlı alanınız mevcutsa fesleğenleri domateslerinizin olduğu bölgeye dikebilirsiniz. İki tür birbirleriyle iyi anlaşacaktır.

Bakımı Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce fesleğen nemli toprağı sever. Bu sebeple toprak nemini sürekli kontrol edin. Kurak bir bölgede yaşıyorsanız toprağa malç uygulayın ve yazları bol bol fesleğenlerinizi sulayın.

Fesleğen, bakımı oldukça kolay olan bir bitkidir.

Fideler büyümeye başladığında düzenli olarak budama yapın bu sayede hasat zamanına kadar bitkinizin gelişimini desteklemiş olursunuz. Dikimi yaptıktan altı hafta sonra erkek çiçeklenmeyi önlemek için gelen çiçekleri kesin.

Eğer don tehlikesi ile karşı karşıya kalırsanız fesleğeninizi hasat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir