Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Çilek yetiştiriciliği oldukça karlı bir iş fikridir çünkü küçük bir alandan yüksek oranda verim alabilirsiniz. Ayrıca çileğin pazarlanması ve satışı kolay olan bir meyvedir. Sadece ticari amaçla değil, kendiniz tüketmek için de çilek yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Eğer çileği kendiniz yetiştirirseniz tadı daha lezzetli olur. Çünkü çilek dalından koparıldıktan sonra içindeki şeker hızla nişastaya dönüşmeye başlar ve bu ilk koparıldığında verdiği lezzeti vermez.

Çilek yetiştiriciliğinin diğer güzel bir yanı, bu bitki kolay kolay toprak seçmez ve hemen her çeşit toprağa tolerans gösterebilmektedir. Dahası hastalık ve zararlılara karşı dayanıklıdır. Özellikle yeni sertifikalı türler fungal hastalıklara karşı daha üstün dayanıklılık göstermektedir. Çilek fidelerinizi alırken sertifikalı fide almaya özen gösterin. Bunun pek çok faydası vardır. Diğer yandan çilek çok yıllık bir bitkidir bu sebeple soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Yani çilekten yıl içinde ortam koşullarını biraz sağladığınız takdirde mahsul almanız mümkündür.

Topraksız çilek yetiştiriciliği.

Çilek Yetiştiriciliği İçin Dikim Alanını Belirlemek ve Toprak Hazırlığı Yapmak

Eğer hangi çilek türünü yetiştireceğinize karar verdiyseniz sonraki aşama yetiştirime sistemi ve toprak hazırlığı olacaktır. Çilekleri açık alanda yetiştirmeniz mümkündür ancak örtü altı yetiştiriciliği yapacak olursanız kalite ve verim bakımından sizin için daha iyi olacaktır.

Çilek toprak bakımından çok seçici bir bitki değildir ancak gün içinde 6-10 saat arasında güneş ışınlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple yetiştiricilik yapacağınız alanı buna göre belirlemelisiniz.

Topraklı çilek yetiştirmek.

Toprak pH’ı 5.5 ile 7 arasında olmalıdır. Aksi takdirde toprak değişimi şarttır. Ancak bölgeniz doğal olarak alkali ise topraksız tarım da yapabilirsiniz. Çileklerin topraklarını kompostlar ile kendiniz hazırlarsınız. Yetiştiricilik yapılacak toprağında yükseltilmesi ve iyi drene edilmiş olması ayrıca katkı sağlayacaktır. Ayrıca toprağı her yıl değiştirmeyi planlamıyorsanız ekim nöbeti uygulamak çilek yetiştiriciliğinde kaliteyi arttıran bir etkendir.

Fide dikiminin yaparken, tüm köklerin toprak içinde olduğuna emin olun ancak abartıya kaçılıp çok derin delikler de açılmamalıdır. Çilekleri 10-15 cm aralıklarla dikmek çok daha verimli ve kaliteli ürünler almanıza olanak sağlar.

Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Çilekleri, kurşuni küf gibi fungal etmenli hastalıkların önüne geçmek için fungisit kullanımının yanında kültürel önlemlerde alabilirsiniz.

Çilek yetiştiriciliğinde yabancı ot temizliğine dikkat edin. Gerekirse tek tek elinizle ayıklayın. Yabancı otlarla mücadele etmek, toprak sıcaklığını ve nem oranını korumak için siyah plastik poşetlerden malçlama da yapabilirsiniz.

İlk döllenmeden sonra çilekleri doğru ölçekte ve iyi bir şekilde gübreleyebilirsiniz. İlk çilekler, döllenme gerçekleştikten 30 gün sonra ortaya çıkacaktır.

Çileği zararlılardan ve hastalıklardan korumak için gerektiğinde insektisitlere ve fungusitlere başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir