Kekik Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kekik güzel kokusu ve yemeklere kattığı müthiş lezzet ile evlerimizin ve gurmelerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Doğada kendi halinde yetişebildiği gibi, kullanımınım yaş ve kuru olarak çok yoğun olması sebebiyle profesyonel anlamda yetiştiriciliğe de yapılmaktadır. Kekik yetiştiriciliği oldukça basittir elbette basit olmasının sebebi kekiğin hastalık ve zararlılara karşı çok dayanıklı bir bitki olmasından kaynaklıdır. Akdeniz iklimine uyumlu olsa bile Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetiştirilen bir bitkidir. Kekiği profesyonel anlamda bahçenizde yetiştirebileceğiniz gibi sadece hobi amaçlı ve kendi kullanacağınız kadarını balkonunuzda saksı da yetiştirme de yapabilirsiniz.

Eğer kekik yetiştirmeyi düşünüyorsanız yapmanız gereken birkaç işlem vardır.

Kekik Yetiştiriciliğinde Ekim Nasıl Yapılmalıdır?

Kekik güneşi seven bir bitki türüdür. Bu sebeple kekik yetiştirmek için gölgelik bir alandan ziyade tüm gün güneş alan bir alana ekimini yapmanız daha iyi olacaktır. Bu sayede gelişimini hızlandırmış olursunuz. Ekim yerini belirledikten sonra alanı kekik harici diğer yabancı otlardan temizlemek zorundasınız. Ayrıca küçük büyük taşları da alandan uzaklaştırmanız gerekmektedir. Sonraki işlem ekeceğiniz alanın toprak analizini yaptırmak olacaktır. Bu sayede toprağınızın bitki besin elementleri bakımından ne kadar zengin veya yoksun olduğunu öğrenip yapacak olacağınız sonraki uygulamaları bunlara göre şekillendirebilirsiniz.

Kekik Yetiştiriciliğinde Toprak Hazırlığı Nasıl Olmalı?

Eğer yeterli bitki besin elementi bulunmuyorsa alanı sürmeden önce yanmış gübre, diğer tür kompostlar veya makro besin elementlerini içinde barındıran herhangi bir gübre ilave edebilirsiniz. Bunun harici kekik yazın hasat edilen bir bitkidir. Bu nedenle ilkbahar aylarında ön gübreleme yapabilirsiniz.

Eğer profesyonel yetiştiricilik yapmayı düşünmüyorsanız kekiği tarlanızda domates ve marullarınızın yanına gelişi güzel ekebilirsiniz. Bu türler birbirleriyle uyum için geçinecektir. Eğer evde saksı da az miktarda yetiştirmeyi düşünüyorsanız biberiyenin bulunduğu saksıya ilave edebilirsiniz. İki tür tat ve koku olarak birbirine hiç benzemese de iklim istekleri, su ve besin ihtiyaçları birbirine benzemektedir.

Kekik ekimini profesyonel anlamda yapacak olanlar 5-6 cm fideler boylarında tek tek sıralı ekim yapabilirler. Yine aynı şekilde tohum olarak yetiştirecek olanlar sıralı halde veya serpme uygulaması yaparak kekiklerini ekebilirler.

Kekik Yetiştiriciliğinde Bakım ve İhtiyaçları

Kekik yetiştiriciliğine budama önemli bir yere sahiptir. Çünkü çok yıllık bir bitkidir, sürekli ve doğru yapılan budama bitkinizin dinç olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple ilk baharda yapılan budamalar çok yararlıdır. Ayrıca kekiğe suyu sadece toprak kuruduğunda vermelisiniz, kekik fazla suyu sevmemektedir ve fazla kök çürüklüğüne sebep olabilmektedir. Bunun harici yetiştiricilik yapacağınız bölgedeki don gecelerini takip ediniz. Donun önüne geçmek için toprağınıza malçlama yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda yabancı ot popülasyonunun da önüne geçektir. Bunun harici yaşlı kekikleriniz ve daha genç olanları birbirinden ayırınız. Çünkü genç kekiklerin yaprak kaliteleri yaşlı olanlara göre daha fazladır ve daha iyi kokar.

Kekikten Çelik Alınıp Nasıl Yetiştirilir?

Kekik bitkisinden çelik alma işlemi son derece kolaydır. Kekiğin en üst kısmından aşağı 6-7 cm olacak şekilde kesip alabilirsiniz. Aldığınız kökleri steril kum veya vermikülit içine yerleştirin ve ardından köklendirme hormonu ilave edin.

Kekiklerden Çelik Alımı

Yetiştirme Sürecinde Karşılaşabileceğiniz Hastalık ve Zararlılar

Kekik yetiştiriciliğinde en çok karşılaşılan hastalıklardan birisi fungusların neden olduğu kurşini küf hastalığıdır. Kurşini küf çilek gibi birçok diğer bitkiyi etkileyen bir hastalıktır. Mücadelesinde kültürel önlemler alabileceğiniz gibi fungisit uygulaması da yapabilirsiniz.

Kök çürüklüğü kekikler için tehlike oluşturan bir diğer hastalıktır. Kekikler fazla suyu sevmemekte ve fazla su verildiğinde kök çürüklüğü ortaya çıkmaktadır. Bunun da önüne geçmek için en etkili yok toprağı iyi bir şekilde drene etmek ve alana gelen su kanallarını kapamaktır.

Kekikte Hasat Nasıl Yapılmalı?

Kekik hasadını yaparken büyümenin en üst kısmından 5-6 cm alanda bulunan yaprakları almalı ve diğer odunsu kısımları bırakmalısınız. Gece yağan çiğ sabah kuruduktan sonra hasatı için en uygun zaman dilimidir. Hasatı yaptıktan sonra kekikleri su da yıkamamalısınız. Çünkü kekiklerin üzerinde bulunan ve güzel kokuyu veren kimyasal bileşenler uçup gitmemelidir.

Kekik Nasıl Saklanır ve Depolanır?

Kekik hasadını yaptıktan sonra eğer taze halinde kullanacaksınız depolamak için yapacak pek bir şeyiniz bulunmaz. En doğru olan bir plastiğe sıkı olmayacak bir şekilde sarıp artı dolaba koymaktır.

Kekiği kurutmak için ise, sıcak ve karanlık bir alan oluşturmak zorundasınızdır. Yaprakları böyle bir alanda bir tepsiye koyabilirsiniz. Ardından kurutmuş olduğunuz yaprakları hava geçirmez bir kapta saklayın. Bu sayede 2 yıl boyunca kekikleri kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce yaprakları ezmeyi ve ufalamayı ihmal etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir