Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim, en iyi yatırım, kişinin kendisine yaptığı yatırımdır. Zira kendinize yaptığınız yatırımda kaybetmek söz konusu değildir. Kendinize yapabileceğiniz yatırıma en basit örnekler ise; spor yapmak, dil kursuna kayıt olmak, bir zanaat öğrenmek ya da derslerinize daha sıkı çalışmaktır. Bu yazımızda, kişisel gelişim alanında sizlere altın tavsiyeler sunacağız ve bu tavsiyeler sayesinde daha hızlı ve düzenli gelişim elde etmenizi sağlayacağız. Gelin nelere ihtiyacınız var bir göz atalım.

Neden Kişisel Gelişime Önem Vermelisiniz?

Yazının ilk cümlesi aslında bu soruyu özetliyor. Kendinize yaptığınız yatırım, yatırımların en büyüğüdür. Zira diğer alanlara yaptığınız yatırımları da doğrudan ve dolaylı olarak etkiler. Örnek olarak finansal yatırım yapmak istiyorsanız, bu konuda temel bilgilere sahip olmanız gerekir. Borsanın işleyişini bilmek ya da coin sisteminin nasıl çalıştığını çözmek gibi. Bunun için de eğitim almanız gerekir. Eğitim ise doğrudan kişisel gelişim alanıdır. Kendini geliştirmemiş insan, ne yazık ki hiçbir alanda da gelişemez. Bu durum finansal yatırım konusunda olduğu gibi insan ilişkilerinde de böyledir.

Günde bir saat spor yapmak, kaslarınızı çalıştırdığı gibi zihninizi de dinç tutmaktadır. Spor yapmayan insanların kan basıncı belirli bir zaman sonra artmaya başlayacaktır. Artan kan basıncı ise damarları zorlayacak ve ilerleyen dönemlerde sağlık sorunlarına neden olacaktır. Bu nedenle kişisel gelişimin en temel kuralı, kişisel sağlığınıza dikkat etmektir. Sağlık olmadan zaman ya da maddi imkan olsa da bunları kullanamazsınız. Sağlığınızı işinizden ya da ilişkilerinizden önce düşünmek zorundasınız.

Özellikle de Covid-19 salgını nedeniyle eve hapsolduğumuz bu dönemde, kişisel fitness salonunuzu kurmanız gerekir. Bu zor değil. Belirli egzersiz hareketlerini sabah kalktığınız zaman uygularsanız, işinize başlamadan önce gerekli motivasyonu sağlamış olursunuz.

Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimin Sonuçları Nedir?

Kişisel gelişim tabii ki spor yapmaktan ibaret değildir. Uzmanlaşmak istediğiniz bir alanda da online eğitimlerden faydalanmak ya da günde 1 saat fazladan çalışmak, istediğiniz sonuca ulaşmak açısından kritik değer taşır.

Kişisel gelişimin sonucunda başarılar artacaktır. Örnek olarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız ve daha güçlü bir görünüme kavuşacaksınız. Ya da uzmanlaşmak istediğiniz alanda daha fazla teknik bilgiye sahip olarak bu alanı para kazanma konusunda kullanabileceksiniz. Kişisel gelişimin en güzel yönü, bir alanda geliştikten sonra gelişimin efor sarf etmeden de kendi kendine ilerleyebiliyor oluşudur. Eğitim alanında yapacağınız yatırımlar, bu konudaki en basit örnektir. Herhangi bir yazılım dilini öğrendikten sonra bir daha o alanda eğitim almanıza gerek kalmaz. Aksine o alanda çalıştıkça bilgilerinizi tazeler ve güçlendirirsiniz.

Peki ne yapmak gerekiyor? İlk hareket, bir adımla gerçekleşir. Zira en uzun yollar dahi sadece bir adımla başlar. Bu yazıyı okuduktan sonra kişisel gelişim alanında bir adım atın. Mesela şimdi evde yapabileceğiniz egzersiz hareketlerini araştırın ya da yazılım konusundaki eğitim fırsatlarına göz atın. Hiçbiri olmazsa bile bir bardak su için. Zira sağlıklı bir zihin için su içmek de önemlidir :).