Biberiye Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Biberiye yetiştiriciliği yapmak oldukça zahmetsizdir ve bu bitki hastalık ve zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır. Bilimsel ismi Rosmarinus officinalis olan biberiye keskin tadı, güzel aroması ve müthiş kokusuyla gurmelerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Biberiyenin hem yaş hem de kurutularak kullanılabilen bir baharat otudur. Bir yıllık veya çok yıllık olarak yaşam döngüsünü tamamlayan bu bitki, yiyecek içecek sektörünün yanında peyzaj ve bahçe dekorasyonunda da kullanılabilmektedir.

Biberiye Yetiştiriciliğinde Toprak Hazırlığı

Biberiyeyi evde hobi amaçlı yetiştirmek isteyenleriniz olacaktır, onların işi bir saksı, kompost ve toprak karışımı ile bitiyor. Ancak daha büyük alanda yetiştiricilik düşünüyorsanız uygulamanız gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Dikilecek alandaki tüm kayaları, çalıları, yabani otları, bitki kalıntılarını ve ağaç köklerini temizleyin.
  2. Biberiye yetiştirecek olduğunuz toprağın analizini yaptırın. Eğer toprak bitki besin noksanlığı çekiyorsa toprağa kompost ve gübre uygulayın. Toprak PH’ı düşükse toprağı daha alkali hale getirmek için kireç uygulaması yapın. Rozmarin çeşitlerinin çoğu iyi drene edilmiş, tınlı, hafif asitli toprakları sever. Tercih edilen toprak pH’ı 6.0 ile 7.0 arasındadır.
Buna da bakınız: Kekik Yetiştiriciliğinde Toprak Hazırlığı Nasıl Olmalı?

Ekimi Nasıl Yapılır?

Çoğu bitki gibi, biberiye de kuraklığa oldukça dayanıklıdır ve yeterince sağlıklıysa hafif donlara yüksek direnç gösterebilir. Biberiye ekiminde bizler fide halinde ekim yapmanızı öneririz. Bazı yetiştiriciler uygun fiyatlı olduğundan tohum tercih eder ancak tohumun çimlenme oranı %15’dir. Yani bu ektiğiniz tohumun %15’inin çıkması anlamına gelir. Eğer elinizde biberiyeniz varsa şu adımları da uygulayabilirsiniz;

  • Bitkinin gövdesinden 6-7 cm uzunluğunda dallar kesin,
  • Ardından kestiğiniz dalları dik bir şekilde içinde su bulunacak kaplara koyun,
  • Yaklaşık 7-8 hafta sonra kestiğiniz klonlar köklenecektir ve bunlar sizlerin yeni rozmarinleri olacaktır.

Rozmarin Nasıl Gübrelenmeli?

Biberiye nadiren gübreye ihtiyaç duyan bir bitkidir. Ancak büyüme yavaşsa veya bitki bodur veya kloroz görülüyorsa ilk bahardan önce bir kez gübre uygulayabilirsiniz. Kuru veya sıvı formdaki her türlü çok amaçlı gübre, doğru uygulandığı sürece bitkinizin besin elementi eksikliklerini karşılayacaktır. Ayrıca yaprak yanmasını önlemek için gübreyi doğrudan bitkiye uygulamaktan kaçının.

Biberiye veya rozmarin yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken kurallar.

Biberiyede Sulama Nasıl Yapılmalı?

Rozmarin gerekmedikçe su arayan bir bitki değildir. Özellikle çok sulama yapıp kök çürüklüğüne neden olmaktan kaçının. Biberiyenin su ihtiyacı olup olmadığı belirlemek ayrıca çok zordur bu sebeple dibindeki toprağın kuruluğunu  kontrol edip bir iki haftada bir sulama yapabilirsiniz.

Biberiyede Görülebilecek Hastalıklar

Biberiye çoğu hastalığa karşı dayanıklı olsa da bazı yetiştiriciler külleme gördüklerini bildirmişlerdir. Bu gibi durumlarda kültürel önlemler almakla beraber fungisit uygulaması da yapabilirsiniz. Ayrıca sık sık budama yaparak daha canlı ve sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Böceklerden Korumak

Biberiye böceklere karşı dayanıklıdır ancak yine de bazı böcek ve araknit türleri ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle gübrelemeyi doğru bir şekilde uygulayın. Çünkü arazinin azot fazlalığı olan bölgelerinde yaprak biti görülme şansı yüksektir. Böyle bir durumda inorganik maddelere başvurarak sistemik insektisitler kullanabilirsiniz. Diğer yandan bitlere karşı sabunlu su püskürtmesi de yapabilirsiniz.

Hasat İşlemleri

Biberiye yılda birkaç kez hasat edilen bitkidir. Hasattan sonra bitkiyi taze olarak veya kurutulmuş olarak satıp satmayacağınız önemlidir çünkü biberiye hasat edildikten sonra 7-8 gün buz dolabında muhafaza edilebilen bir bitkidir. Bitkiyi hasat ettikten sonra ikinci bir hasat için bitkinin büyümesine izin verin ve aceleci davranmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir